Bir Reklam, Reklamvereni Kadar İyidir

Golden Pulse Awards Sağlık İletişimi Kategorisi Jüri Başkanı, Tazefikir Group Kurucusu Çağlar Gözüaçık, kategoriden beklentilerini ve katılımcılar için kategorinin püf noktalarını anlatıyor.

Sağlık İletişimi kategorisinde hangi projeler başvurmalılar? Sizce bu yılın öne çıkan işlerinde en çok nelerle karşılaşacağız?
Golden Pulse Ödülleri, çok detaylı çalışılmış, sektörün öncü profesyonellerinin dahil olduğu önemli bir yarışma. 2021 bu yarışmanın ilk senesi olacağı için kategorilerde yarışacak işler tamamen sektörde, diğer yarışmalarda görmeye aşina olduğumuz çalışmalar olacaktır.
Ancak ilerleyen senelerde sadece Golden Pulse’a katılmak düşüncesiyle üretilmiş çalışmalara da tanık olacağımızı düşünüyorum.
Sağlık İletişimi Kategorisi, yıllardır sağlığın en önemli kategorilerinden biri. Ajansların ve markaların yaratıcılık kaslarını en çok gösterebildikleri alan. Dolayısıyla bu kategoride son iki yıl içinde hazırlanan ve tüketicilerle buluşan başarılı çalışmaları göreceğimizi düşünüyorum.
Özellikle belirli kampanyaları işaret etmeyeyim ki haksızlık olmasın.

Bu kategorinin gelişimi adına markaların payına düşenler çok büyük. Sizce sektörün gelişimi adına markalar yeteri kadar ellerini taşın altına koyuyorlar mı? Ne gibi giderilmesi gereken eksikler mevcut?
Benim uzun zamandır ifade ettiğim bir söz vardır: Bir reklam, reklamvereni kadar iyidir. Bu konuya samimiyetle inanıyorum. Ajansın kalitesi, yaratıcı kasları, briefi algılama ve ona çözüm üretme biçimi elbette çok önemli ancak çalışmaya inanan, onun hayata geçmesi için hem bütçesel olarak hem de onay sürecinde mücadele veren marka ekibi de çok önemli.
Dünyada yarışmaların sadece ajansları ödüllendirdikleri gibi yanlış bir algı var. Aslında bu tam olarak bir takım çalışması. Ben meslek yaşamımda hayata geçirdiği başarılı iletişim kampanyalarıyla kariyerini ilerleten, yurt içinde ve yurt dışında önemli pozisyonlara gelen ve dostluğumuzun elbette halen devam ettiği pek çok yetenekli insanla tanıştım ve iş yaptım.
Önemli olan sadece ajansların değil, markaların da pazarlama iletişimi kadrolarında yetenek yönetimine kaynak ayırması ve özellikle bu kadrolarında turno ver dediğimiz hızlı değişimlerin de önüne geçmesi.
Bunun yanı sıra ajansına ‘’Bu briefimize getirdiğiniz çözümle, diğer markalarınız gibi biz de ödül almak istiyoruz.’’ diyen marka yöneticisi arkadaşlarımızın bu hedef doğrultusunda ajanslarına alan tanımaları ve çıkan işler için firma içinde ve dışında mücadele vermeye istekli olmaları gerekiyor.
Yani, ajansın yaratıcı çalışmalar üretebilmesi için belli oranda özgürlüğe ve desteğe ihtiyacı olduğunu sık sık hatırlamakta yarar var.
Bir diğer önerim, markaların yarışma başvuruları için yapılan case videolarının maliyetine de katkıda bulunmaları. Case videoları ne kadar iyi olursa, yapılan çalışma jüri tarafından daha rahat anlaşılıyor ve bu da elbette verilen puanlara yansıyor.

Pek çok çeşitli alt kategori sunuyor Golden Pulse Awards. Sizce Sağlık İletişimi Kategorisi neden önemli?
Golden Pulse Awards, Cannes Lions Health başta olmak üzere pek çok yarışmanın şartname ve kategorilendirme mantığını incelemiş ve Türkiye’de üretilen çalışmalara uyarlanmış yepyeni bir yarışma. Dolayısıyla bilinirliği, katılımcı sayısı, etkisi elbette yıldan yıla gelişerek artacaktır.
Bu yarışmanın farklı sektörleri barındırmaması, özünde sağlık alanına odaklanması ve sadece konunun uzmanlarının jüride yer alabildiği bir yarışma olması sebebiyle diğer yarışmalardan da farklı olduğunu söyleyebiliriz.
Sağlık İletişimi alanı dünyada ve ülkemizde her geçen gün gelişiyor ve büyüyor.
Dolayısıyla bu yarışmada yer alacak işlerin de gelişen sağlık ürünleri, ilaç ve ilaç dışı ürünler, bilinçlendirme ve farkındalık projeleri, sağlık profesyonellerine yönelik olarak yürütülen çalışmalar başta olmak üzere sektörün nabzını tutacağını söyleyebiliriz.
Şunu da belirtmek isterim ki, Golden Pulse Awards 2021’e 1 Eylül 2019 ile, 1 Eylül 2021 arasında hazırlanmış çalışmalar katılabilmektedir. Ajansların ve reklamverenlerin sorun, yaratıcı çözüm ve elde edilen iş sonucunu mutlaka case videolarında vermelerini rica ediyoruz. İş sonucu olmadan sadece fikre ya da uygulama kalitesine bakarak oy verilmeyeceğini belirtmekte yarar var.
Tüm marka ve ajanslara, bu yarışmaya katılarak yıl boyu ortaya koydukları büyük emekleri görünür kılmalarını öneriyorum.

Golden Pulse Awards 2021 Jürisi hakkında görüşleriniz nedir?
Golden Pulse Awards 2021 jürisi her kategoride çok başarılı isimleri barındıran, gerçekten çok güçlü bir jüri oldu. Bu sektörde hem büyük bütçeleri yöneten hem de sektöre yön veren öncü isimler yer alıyor.
Elbette burada görmek istediğimiz başka kişiler de vardı ancak sayı sınırlaması sebebiyle umuyorum ki onlar seneye dahil olacaklardır. Bu tür yarışmaların sadece yarışan kişiler için değil, aynı zamanda jüri üyeleri için de çok öğretici olduğuna inanmışımdır. Sektörde yapılan önemli çalışmaları bir arada görebilmek, üzerine diğer uzmanlarla sohbet edebilmek ve günün sonunda yılın en iyisini seçmek hem çok yorucu hem de çok mutluluk verici bir deneyim. Bu sebeple bu yarışmanın jüri başkanlığını kabul ederek değerli isimlerle bir araya gelme şansını elde etmiş oldum.

Jüride yer alan ve önümüzdeki yıllarda yer alacak olan, Sağlık alanında emek veren, gönül veren herkese şimdiden çok teşekkür ediyorum. Ve ajanslarıyla birlikte ortaya koydukları çalışmalarıyla yarışmaya mutlaka katılmalarını öneriyorum.

Bu yazı ilk olarak Golden Pulse Awards web sitesinde yayınlanmıştır.

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir