Çağlar Gözüaçık

İletişim Sanatları okudum. Evet iletişimin bir sanat olduğunu okulda öğrendim. Reklam Yazarı olarak mesleğe başladım.

Kocaman markalarla çalıştım. Kocaman doğrular ve kocaman yanlışlar gördüm. Bir kısmını da ben yaptım.

Cannes’da Türkiye’yi temsil ettim. Ciddiye alan için büyük yük. Milli sporculara bir kez daha helal olsun. Biraz daha akademi diyerek yüksek lisansımı da reklamcılık üzerine yazdım. Çalışırken mastır zor. Ajansımda bunu yapanlara destek vermeye çalışıyorum. Hatta 4 yıl hizmet verdiğim bir otomobil markasının gazıyla tezimi otomobil reklamcılığı üzerine yazdım.

Network Ajanslarda çok şey öğrendim. Bana emeği geçen herkese gönülden teşekkür. Son öğrendiğimse kendi işimi yapmam gerektiği oldu. Bağımsız bir reklam ajansı açmanın, sizi inandıklarınızı yapabilme yolunda özgürleştirdiğini yıllar sonra anladım.

2006 yılında biraz zorunluluk biraz da tesadüfle üç ortak, kredi kartı ve bir dolu borçla Tazefikir’i kurduk. Gerçekten çok çalışmanın sınırlarını burada zorladım, tecrübe ettim. Önceden de çok çalıştığımı düşünürdüm. Görelilik kuramının hayatın her alanında olduğu gibi bu meslekte de geçerli olduğunu anladım. Çokca bahsi geçen ve bir işte uzman olmak için harcanması gereken en az 10.000 saatlik çalışma kuralını sadece Tazefikir’de 5 tur devirdim. 6. Turda devam ediyorum.

Ve öğrendikçe, daha ne kadar çok şey öğrenmemiz gerektiğini görüyorum. Bilgi gerçekten sonsuz ve devingen.

Reklamcılık tüm sanat dallarıyla kol kola yürüyen markalar adına hikayeler yaratma ve anlatma sanatı. Ve ben de bu sanatın bir parçası olmak için kendimi her gün besliyorum.

Ekip olmanın, aile olmanın, dokunduğun ve hatta tanımadığın insanlara ilham vermenin, bir şeyler katmanın değerini her geçen gün daha çok anlıyorum. Ve bu konuda kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

Bu site, belki de en çok bu sebeple açıldı. Halen Tazefikir ve Teknofikir’in yaratıcı ajans başkanlığı görevini sürdürüyorum. Pek çok yetenekli ve işini seven insanla çalışıyorum. Yaptığımız her projede, özellikle de sağlık alanındakilerde insan hayatına fayda sağlamanın, doğru bilgiyi kitlelere ulaştırmanın hazzını yaşıyorum. Yani şanslıyım.

Ödül meselesine gelince, yarışmaların ve ödül almanın, meslektaşlarınız tarafından takdir görmenin güzel ve destekleyici bir yolu olduğunu düşünüyorum. Bu konuda da doyuma ulaştık diyemesem de fena durumda olmadığımızı biliyorum. Reklam sektöründe yer almanın sadece bir ajans hizmeti olmadığını, bu konuda derneklerde görev alarak yeni nesille bilgiyi paylaşmak gerektiğine de inananlardanım. Bu doğrultuda Reklam Yaratıcıları Derneği’nin başkanlığı görevini yürütüyorum.

Kişisel bir web sitesi, kişisel bilgilere yer vermeliye inandığım için bunları sizlerle paylaştım. Dilerim siz de yaşam yolculuğunuzu sizin için değerli ve insanlık için yararlı bir rotada yaşıyorsunuzdur.