Hakkında

Çağlar Gözüaçık Kimdir?

caglar-gozuacik-hakkimda-thumbnail

ODTÜ’deki hazırlık eğitimimin ardından Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi’nde İletişim Sanatları’nda Lisans eğitimimi, Marmara Üniversitesi’nde Reklamcılık alanında Yüksek Lisansımı tamamladım.

İletişim Sanatları okudum. Evet iletişimin bir sanat olduğunu okulda öğrendim. Reklam Yazarı olarak mesleğe başladım.

Kocaman markalarla çalıştım. Kocaman doğrular ve kocaman yanlışlar gördüm. Bir kısmını da ben yaptım.

Cannes’da Türkiye’yi temsil ettim. Ciddiye alan için büyük yük. Milli sporculara bir kez daha helal olsun. Biraz daha akademi diyerek yüksek lisansımı da reklamcılık üzerine yazdım. Çalışırken mastır zor. Ajansımda bunu yapanlara destek vermeye çalışıyorum. Hatta 4 yıl hizmet verdiğim bir otomobil markasının gazıyla tezimi otomobil reklamcılığı üzerine yazdım.

Network Ajanslarda çok şey öğrendim. Bana emeği geçen herkese gönülden teşekkür. Son öğrendiğimse kendi işimi yapmam gerektiği oldu. Bağımsız bir reklam ajansı açmanın, sizi inandıklarınızı yapabilme yolunda özgürleştirdiğini yıllar sonra anladım.

2006 yılında biraz zorunluluk biraz da tesadüfle üç ortak, beş kredi kartı ve bir dolu borçla Tazefikir’i kurduk. Gerçekten çok çalışmanın sınırlarını burada zorladım, tecrübe ettim. Önceden de çok çalıştığımı düşünürdüm. Görelilik kuramının hayatın her alanında olduğu gibi bu meslekte de geçerli olduğunu anladım. Çokça bahsi geçen ve bir işte uzman olmak için harcanması gereken en az 10.000 saatlik çalışma kuralını sadece Tazefikir’de 6 tur devirdim. 7. Turda devam ediyorum.

Ve öğrendikçe, daha ne kadar çok şey öğrenmemiz gerektiğini görüyorum. Bilgi gerçekten sonsuz ve devingen.

Reklamcılık tüm sanat dallarıyla ve teknolojiyle kol kola yürüyen, markalar adına hikayeler yaratma ve anlatma sanatı. Ve ben de bu sanatın bir parçası olmak için kendimi her gün besliyorum.

Ekip olmanın, aile olmanın, dokunduğun ve hatta tanımadığın insanlara ilham vermenin, bir şeyler katmanın değerini her geçen gün daha çok anlıyorum. Ve bu konuda kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

Bu site, belki de en çok bu sebeple açıldı. Halen Tazefikir Group’un Kurucusu olarak Yaratıcı Ajans Başkanlığı görevini sürdürüyorum. Pek çok yetenekli ve işini seven insanla çalışıyorum. Yaptığımız her projede, özellikle de sağlık alanındakilerde insan hayatına fayda sağlamanın, doğru bilgiyi kitlelere ulaştırmanın hazzını yaşıyorum. Yani şanslıyım.

Ödül meselesine gelince, yarışmaların ve ödül almanın, meslektaşlarınız tarafından takdir görmenin güzel ve destekleyici bir yolu olduğunu düşünüyorum. Bu konuda da doyuma ulaştık diyemesem de fena durumda olmadığımızı biliyorum. Reklam sektöründe yer almanın sadece bir ajans hizmeti olmadığını, bu konuda derneklerde görev alarak yeni nesille bilgiyi paylaşmak gerektiğine de inananlardanım. Bu doğrultuda Reklam Yaratıcıları Derneği’nin Başkanlığı görevini yürütüyorum. Yapay Zeka ve Teknoloji Derneği’nin Genel Sekreterliği’ni sürdürüyorum.

Aynı zamanda yaşam mottom olan ‘’Docendo Discitur’’ yani Öğretirken Öğren felsefesi doğrultusunda

genç insanlarla bir arada, eğitim alanında çalışmalar yürütüyorum. Son zamanlarda Bahçeşehir Üniversite’sinde Öğretim Görevlisi olarak görev almaya ve Metaverse başta olmak üzere dersler vermeye başladım.

Kişisel bir web sitesi, kişisel bilgilere yer vermeli düşüncesine inandığım için bunları sizlerle paylaştım. Dilerim siz de yaşam yolculuğunuzu sizin için değerli ve insanlık için yararlı bir rotada yaşıyorsunuzdur.

EN

After my preparatory education at METU, I completed my undergraduate education in Communication Arts at Anadolu University, Faculty of Communication Sciences, and my Master’s degree in Advertising at Marmara University.

Studied Communication Arts and yes, that’s the time I’ve acknowledged that communication is an art. Started my professional life as a copywriter.

Worked with massive brands. So massive that made me see massive trues and massive wrongs. For sure, some belong to me.

Represented Turkey at Cannes. Quite a burden if you care for it. Best regards to the national athletes. As the saying states “education is the key”, did my master’s in the advertisement. Along with professional life, masters are tough. That’s why I’m always trying to support master students at my agency. My thesis was on automobile advertising with the great support of an automobile brand that I’ve worked for 4 years.

Learned a lot at Network Agencies. Endless thanks to my colleagues. And last but not the least, my learning was to play my own game. An independent advertising agency leads you to eternal freedom. This is my learning many years after managing an independent agency.

The Year 2006, Tazefikir was born, along with coincidences, three partners and credit card debts. Learned really what “hard work” is at Tazefikir. Thought I was a hardworking person before. Theory of relativity matters in all aspects of life, as well as in this occupation. As another great saying states, “10.000 hours of work make you an expert”. At Tazefikir, I’m gladly at my 6th round of expertise.

Learning is a never-ending process, the more I learn the more I figure out that I have to learn more. Knowledge is infinite and most importantly it’s dynamic.

Acknowledging deeply more and more of being a team, being a family, inspiring individuals that maybe you may not even know and contributing to life.

And sincerely trying to develop myself more in this area.

I guess this is the reason for this website. Still maintaining my role as Creative Agency President at Tazefikir and Teknofikir. Working with hardworking and gifted souls. In every project we’re carrying out, especially the projects regarding the subject of health, I’m feeling joy and pleasure of benefiting to individuals’ lives, carrying out the current information to the correct audience. In this sense, I feel blessed.

About the prizes and rewards, I believe winning a prize is a satisfying way of being appreciated by your colleagues and counterparties. On this subject, we’re doing pretty fine, still a bit more way to go through. I believe being a player in the advertisement industry is not just an agency service. I’m one of those individuals who believe sharing and working for a good cause is golden. In this direction, I’m always trying to be active in associations and maintaining my role as the president of “Advertisement Creators Association”.

My life motto, “Docendo Discitur” meaning Learn While Teaching, is leading me to work with young individuals in the field of education. Recently, started working as a lecturer at Bahçeşehir University and giving lectures in various areas, particularly on Metaverse.

This is a personal website and personal information might differ in some cases, that’s why I’m open to sharing. I wish you’re also carrying out your life journey in a satisfying way for yourself and also for humanity.