Türkiye’nin İlk ve Tek Sağlıklı Yaşam Uzmanları Ajansı : Healthnet

Healthnet, Influencer Marketing alanına yeni bir soluk getiren uzman bir girişim.Her sektörden markaların, ‘Sağlıklı ve İyi Yaşam Alanında’, ‘Diplomalı ve Uzmanlaşmış Dijital Kanaat Önderleri’ ile projeler yaratabilmesini sağlayan, anahtar teslimi kampanyalar sunabilen yepyeni bir ajans.

Healthnet’in arkasında Sağlık İletişimi Alanında 3 yılda 5 kez Yılın Ajansı seçilen Tazefikir’in bilgi birikimi ve network’ü yer alıyor. Bununla birlikte aslında Healthnet Tazefikir’de dahil olmak üzere ajanslarla partnerlik yapıyor, onlara sunumlarında destek oluyor ve sayıları yüzü bulan, farklı uzmanlıklardaki Dijital Kanaat Önderleri ile iş birliği yapabilmelerini sağlıyor.

Healthnet bugün çoğunluğu network, sekiz  ajansa ve bir medya grubuna dışarıdan hizmet veriyor. Markalarla da doğrudan kampanyalar geliştiriyor. Healthnet bir ajans olmasının yanı sıra aslında bir mecra networkü. Biz de Marketing Türkiye olarak, Tazefikir Grup Ajans Başkanı Çağlar Gözüaçık ve ekibiyle yeni girişimleri Healthnet’i konuştuk.

Çağlar Gözüaçık
Tazefikir Grup Başkanı
Reklam Yaratıcıları Derneği Başkanı

Sayın Gözüaçık, Healthnet tam olarak nedir?

Tazefikir, yaklaşık 14 yıldır sağlık iletişimi uzmanlığını etik değerleri ve iş yapış biçimiyle birleştirip, dünya çapında başarılı ve örnek pazarlama iletişimi vakaları yaratıyor.

Biz de bu vizyoner bakış açısını, dünyanın her geçen gün büyüyen dijital iletişim kanalının en büyük bölümünü kaplayan influencer marketing, (Biz bu kavramı Türkçe’leştirdik ve Dijital Kanaat Önderleri İletişimi olarak kullanıyoruz.) konusunda bir firmaya dönüştürdük. İsmini de Healthnet koyduk. Çünkü bu bir menajerlik ve iletişim ajansı olmanın yanında aynı zamanda uzmanların tanışıp ortak projeler üretebilecekleri bir network.

Türkiye’nin ilk ve tek sağlık uzmanlığı bulunan dijital kanaat önderleri ajansı Healthnet, sadece birkaç ay önce faaliyete geçti. Bu kısa sürede sağlıklı yaşam konusunda çalışan, diplomalı dijital kanaat önderlerini en doğru ve etkin şekilde temsil eden güçlü bir yapı haline geldi.

Peki  bu yapının içinde hangi alanlardan uzmanlar yer alıyor?

Healthnet’in networkünde şu an uzman hekimler, eczacılar, hemşireler, spor eğitmenleri, şefler gibi toplumun sağlıklı yaşam konusunda doğru, güncel ve güvenilir bilgi ile buluşabilmesi için çalışan, sosyal medya kanallarında etkin ve takipçileri olan yüze yakın uzman yer alıyor. Ve bu sayı gün geçtikçe artıyor.

Healthnet nasıl hizmetler sunuyor?

Amacımız toplum sağlığı konusunda uzmanlarımızın gün geçtikçe artan önemi ve rolü çerçevesinde profesyonel bir iletişim yönetimi sağlanmak. Kendi alanında öncü kanaat önderi isimlerin dijital dünyadaki etki alanlarını genişletmek.

Markalar ve kurumlarla olan iş birlikteliklerinin profesyonel destek ve yönlendirme ile uzun soluklu bir şekilde devam etmesini organize etmek. Tüm bu amaçlar doğrultusunda Healthnet, markalar için en doğru uzmanı önerip, iletişimin regülasyonlar çerçevesinde ve en etkin şekilde yapılmasını sağlıyor. 

Uzmanlarla markalar arasında güvenilir ve sağlam bir köprü oluşturuyor. Tazefikir Grup bünyesinde yer alan, ancak ajanstan tamamen bağımsız ve yepyeni ekibiyle hizmet veren Healthnet, sosyal medyanın etkisi ile bilginin gücünü birleştiriyor.

Buradan, derginizi okuyan değerli uzmanlarımıza ve markalarımıza bu yenilikçi yapı ile mutlaka tanışmalarını öneriyorum.

Meryem Koç
Marketing Influencer Coordinator

Sayın Koç, Influencer Marketing yapıyorsunuz ama buna farklı bir isim vermişsiniz, neden?

Influencer Marketing’in en önemli stratejisi Influencer’ın kendisi. Biz her şeyden önemlisi onları kişisel markalar olarak görüyoruz.  Influencer dediğimiz kişiler bizim için Dijital Kanaat Önderleri. Bu kavramı kullanmayı tercih ediyoruz çünkü çalıştığımız uzmanlarımızın diğer alanlardaki Influencer’lardan farklı olduğunun altını çizmek istiyoruz.

Uzmanlarınızı neye göre seçiyorsunuz?

Sağlık alanında uzman bir  kanaat önderi olmanın önemli bir sorumluluğu var. Bizim uzmanlarımızın asıl işi “Influencer” olmak değil. Sosyal medya öncüleri olmalarının ötesinde bir kariyerleri ve her gün destek oldukları, çözüm getirdikleri danışanları var. Tüm bu sorumluluklarının yanında onları takip eden kişilere de sosyal medya kanallarında vakit ayırıyorlar, sorularına yetişmeye çalışıyorlar. Bence bu takdir edilesi bir gayret. Biz hem profesyonel mesleğiyle öncü ve saygı uyandıran hem de bu bilgisini iyi bir iletişimci olarak dijital dünyaya aktarmayı başarmış uzmanlarla çalışmayı tercih ediyoruz.

Bunun yanında sosyal medyaya yakın zamanda dahil olmuş ve henüz potansiyeli olan takipçi sayısına ulaşmamış bazı çok uzmanlarımıza da dijital pazarlama alanında destek veriyoruz.

Projeleri hep sizler ya da markalar mı üretiyor? Yoksa uzmanların projeleri de oluyor mu?

Benim görevim Dijital Kanaat Önderlerimizle görüşmek ve onların projelerini de dinlemek. Her biri alanında öncü, kendini ispatlamış kişiler oldukları için artık topluma ne verebilirim, ülkemiz adına hangi probleme çözüm getirebilirim düşüncesinde. Biz sadece markalardan gelen talepler doğrultusunda uzmanlarımızla planlamalar yapmıyoruz. Uzmanlarımızın kamu, toplum ya da belirli kitlelere yarar sağlayacak, markaların da sponsor olmayı isteyecekleri projelerini de yapılandırıp hayata geçmesine destek veriyoruz.

Healthnet, bir yandan bir proje ajansı ama diğer yandan da aslında uzmanların da zaman içinde birbirleriyle etkileşime girecekleri bir ortak akıl ve networking platformu.

Özlem Dural Başova
Client Services Director

Sayın Başova, Sağlıklı Yaşam denilince insanın aklına sağlık firmaları geliyor. Healthnet hangi sektörlere hizmet vermek için kuruldu?

Bize göre, hayatta her şey sağlıkla ve insanla ilgili. Bir havayolu sadece yolcu taşımaz. Yolcuklarını en güvenli, ergonomik şekilde taşırken aynı zamanda kabin ısısını, müziğin ve anonsların sesini de aynı şekilde insan sağlığı ve rahatına göre düzenler. İkramlarını sadece lezzet değil, aynı zamanda sağlıklı yaşam trendlerine göre düzenler. Hatta kendini seçen sadık müşterilerine uçmadıkları zamanlarda da yine kendilerinin ve ailelerinin sağlık ve mutlulukları için bazı önerilerde bulunur. İste bu açıdan bakınca bir marka marka olur. Biz de bu perspektifte diyoruz ki hayata dair her şey insanla/canlılarla ve sağlıklı yaşamla ilgili.

Bir otomobil, yatak, içecek, kozmetik, telekomünikasyon ya da finans markası. Faaliyet alanından bağımsız olarak insanlara ilgi çekici, fayda sağlayan ve akılda kalan mesajlar iletmek istiyorsa Healthnet’le mutlaka tanışmalı diyoruz.

Kaç tip Dijital Kanaat Önderi var? En etkilisi hangileri?

Influencer dediğimizde dijital kanallar üzerinden etkileme kabiliyeti olan kişileri  kastediyoruz. Ve takipçi sayılarına göre bu kişileri mikro, makro ve mega olarak sınıflandırabiliyoruz. Bir de dijital dışında ünlenen ve bu sebeple sosyal medyada da takipçi sayıları yüksek olan ünlüler var. Bunlara da medyatik kişiler diyoruz. Healthnet olarak bu sınıflandırmalara bir yenisi ekledik ve Uzman Influencerlar (Dijital Kanaat Önderleri) dediğimiz 5 bin ile 1 milyon arasında takipçileri olan. Organik erişimleri ve etkileşimleri yüksek. Paylaşımları bilgiye ve bilime dayalı olan insanları bu gruba dahil ediyoruz. Bir de en önemlisi bu kişilerin alanlarındaki yetkinliklerini ispat eden diplomaları bulunuyor. Healthnet bünyesindeki uzmanlarımızın diploma fotokopilerini mutlaka istiyoruz.

Çünkü inanıyoruz ki sağlıklı yaşamla ilgili bilgi vermek kaç takipçiniz olduğundan bağımsız olarak bir yetkinlik konusu.

Bugün 3 milyon takipçisi olan ancak önerilerinin hiç biri bilimsel bir gerçeğe dayanmayan, milyonlarca kişiyi yanlış yönlendirme riski olan pek çok kişi var.

Bu sebeple müşterilerine karşı kendini sorumlu gören tüm markaların Healthnet ile projeler yaparak büyük faydalar sağlayacağını düşünüyoruz.

Sorumluluk konusuna çok vurgu yapıyorsunuz, neden?

Evet, çünkü bu işin temelinde ‘’sağlıklı yaşam ve güven’’ var. Ve bu mesajlar, perakendeden FMCG’ye; otomobilden sigortaya; bankacılıktan beyaz eşyaya her sektörü derinden ilgilendiriyor. Ve rakiplerinden ayrışmak için de yepyeni fırsatlar sunuyor.

Dijital Kanaat Önderlerimizin hepsi alanında yetkin ve öncü kişiler. Bu vizyon ve bakış açısıyla markalar bir araya geldiklerinde tüketiciyle marka arasında çok güçlü ve kalıcı bir bağ kurulabiliyor.

Buradan her uzman her markayı ve projeyi kabul eder sonucu da çıksın istemeyiz. Healthnet’in görevlerinden biri de markalarla en doğru ve uygun uzmanı buluşturmak. Bu belki de bizim 14 yıllık bilgi birikimimizin en önemli çıktılarından biri.

Araştırmalar gösteriyor ki, sağlıklı yaşamla ilgili verilen mesajlar, diğer mesajlardan 7 kat daha fazla dikkatle duyuluyor ve hatırda kalıyor. Günümüzde herkes yaşam şeklini bu bilgiler ışığında düzenlemeye gayret ediyor. Dolayısıyla sektör ya da ürün bağımsız her markanın insanla ilgili doğru, güncel, güvenilir ve anlaşılır mesajlar vermesi, o markaya büyük yararlar sağlıyor.

Bize zaman ayırdığınız ve değerli görüşleriniz için teşekkür ederiz.

Biz teşekkür ederiz.

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir