Pazarlamaya yeni bir soluk getiren ajans: Healthnet

Tazefikir ve Healthnet Kurucusu Çağlar Gözüaçık, Influencer Pazarlama ajansı Healthnet’in kapsamını, verdiği hizmetleri detaylı bir şekilde Campaign Dergisi’nde paylaştı.

Campaign Türkiye’den Necla Eylül Durukan’ın Tazefikir ve Healthnet Kurucusu Çağlar Gözüaçık ile yaptığı röportajda, Çağlar Gözüaçık sektöre getirdikleri yeni soluk ile kuruluş fikrini neyin tetiklediği, ajansın hedefleri, hizmet alanı ve Dijital Kanaat Önderi kavramı hakkında bilgi aktarımında bulundu.

Necla Eylül Durukan: ‘Türkiye’nin İlk ve Tek Sağlıklı Yaşam Uzmanları Ajansı’ olma mottosuyla yola çıkan Healthnet’in kapsamından, ne tür çalışmalar yaptığından bahsedebilir misiniz?

Çağlar Gözüaçık: Healthnet, lansmandan, farkındalığa iletişim alanında pek çok konuda hizmet veriyor. Healthnet Uzmanları, alanında söz sahibi, diplomalı profesyoneller oldukları için takipçileri tarafından fikirlerine çok değer verilen kişiler. Dolayısıyla iletişim bir ikna süreci olduğuna göre bu doğrultuda Healthnet İletişim Modelleri her aşamada markaların ve kurumların hizmetinde oluyor. Burada önemli nokta ortaya konulan iddiaların ispat edilen, bilimsel gerçekler olması. Günümüzde kimse -mış gibi yapanları ya da olduğundan fazla görünmeye çalışanları sevmiyor ve hatta dinlemiyor. Hepimiz aynı samimiyetin ve sahiciliğin peşindeyiz. Dolayısıyla Healthnet de tıpkı 360 derece bir pazarlama iletişimi ajansı gibi çok yönlü çözümler sunabiliyor.

Kurumsal sosyal sorumluluk yapmak isteyen markaların da Healthnet Uzmanlarının projeleriyle yakından ilgilendiklerini söyleyebiliriz.

Healthnet sosyal medya post paylaşımından Podcast’e, YouTube videolarından, portal içeriklerinin hazırlanmasına hatta televizyon kampanyası yüzü olabilecek uzman önerilerine kadar çok geniş bir skalada hizmet veriyor.

Necla Eylül Durukan: Healthnet’in kuruluş fikri nasıl ortaya çıktı? Faaliyetlerine ne zaman başladı?

Çağlar Gözüaçık: Healthnet, Tazefikir’in 14 yıllık deneyimi ve ilişkileri sonrasında yaşamda insana dair her şeyin aynı zamanda sağlıkla da ilgili olduğu bilinciyle kuruldu. Bugüne kadar Tazefikir Grup çatısı altında yüze yakın büyük kampanya yaptık. Bunların her birinde alanında uzman pek çok değerli isimle çalışma fırsatı bulduk. Dolayısıyla Healthnet de aslında bu uzmanların yaratıcılıkları, etki alanlarının büyüklüğü, işlerine olan tutkuları ve bağlılıkları gibi önemli kavramlardan ilham aldı. Aynı zamanda elbette pazarlama iletişimini ve marka yaratma sürecini çok iyi bilen bir ajansın çatısı altında kurulmasının avantajlarını da yanında getirmiş oldu.

Markalar için günümüzde içerik sunmak ya da bunu kitlelere ulaştırmak yeterli değil. Tüm bunları bir fikir ve konsept çerçevesinde yapabilmek, düzenli kılmak, raporlayabilmek ve her seferinde bir adım yukarıya taşıyabilmek de önemli. Aynı zamanda iletişim çalışmalarını elbette iş sonuçlarına dönüştürebilmek. İster farkındalık, ister itibar, ister markanın mevcut sosyal medya kanallarının daha çok bilinmesi ve takipçi sayısının artması, ister lansman ürününün özelliklerinin anlatılması ya da bir promosyon kampanyasının en hızlı ve etkin şekilde hayata geçmesi, tüm bunlarda Healthnet markaların yanında.

Yukarıda saydıklarımın hepsi ancak ve ancak pazarlama iletişimini iyi bilen bir ekiple başarılı olabilir. Healthnet de çok geniş uzman havuzunun yanında pazarlama iletişimi bilgisini de sunabildiği için farklı ve yenilikçi.

Necla Eylül Durukan: Healthnet olarak hedefleriniz nelerdir?

Çağlar Gözüaçık: Healthnet aslında çok temel bir düşünce ve inanışla kuruldu diyebiliriz. Sosyal medya, iletişimi herkes için demokratikleştirdi ve bu gerçekten çok önemli. Ancak bu, herkesin her konuda tavsiyelerde bulunması noktasına geldiğinde toplum için çok da doğru ve yararlı olduğunu söyleyemeyiz. En basitinden özel bir kremi ya da şampuanı bir influencer deneyip beğenebilir ancak saç tipini, cilt hassasiyetini bilmediği ve hiç tanımadığı yüz binlerce kişiye alın, kullanın, deneyin dememeli. Dediği zaman doğru bir şey yaptığını düşünmüyoruz. Bu sadece basit bir örnek. Bunu daha ileri noktalara götüren, beslenme uzmanı olmadan beslenme, doktor olmadan hastalık, spor eğitmeni olmadan egzersiz paylaşan maalesef çok kişi var.

Healthnet uzmanlarıyla konuştuğumuzda bu durumun hepimiz için çok riskli olduğu konusunda hemfikir oldular.

Healthnet’in amacı dijital kanaat önderleri iletişimini ‘’ben kullandım güzel’’ bakış açısından çıkarıp ‘’ben inceledim, şu şu ihtiyaçta olanlar için faydalı olabilir’’ noktasına getirmek.

Sosyal medyanın toplum yararına doğru, güncel, güvenilir ve tüketilebilir (anlaşılır) bilgilerle zenginleşmesi, pek çok konuda geniş bir bilinç oluşması… Bunun gerçekleştiren markaların da rakiplerine göre daha avantajlı duruma gelmesi ki zaten bu kaçınılmaz olarak böyle oluyor.

Necla Eylül Durukan: Sağlık oldukça sorumluluk gerektiren bir alan, bu anlamda uzmanlarınızı seçerken nelere dikkat ediyorsunuz?

Çağlar Gözüaçı:k Aslında Healthnet adı itibarıyla sağlık uzmanlarından oluşan bir network ajansı ancak zamanla gördük ki insana hatta hayvana dair her şey sağlıkla ve bilgiyle ilgili.
Dolayısıyla sağlığı bir hastalık ve bunun iyi olması için gösterilen çaba kadar dar bir eksende görmemek lazım. Doğduğumuz hatta annemiz bize hamile kaldığı andan itibaren başlayan ve ölünceye kadar devam eden çok geniş bir sürecin tamamı yani yaşamın tümü sağlıkla ilgili. Ne yiyeceğiniz, ne kadar ve nasıl hareket edeceğiniz, nasıl oturup kalkacağınız, genetiğiniz, dikkat düzeyiniz, stresinizi yönetme şekliniz, ailenizle vakit geçirmeniz, seyahatleriniz, çocuğunuzun hazırlandığı sınav süreci, uzun yaşamak için yapmanız gerekenler, mevsim dönümleri, tatiller ve daha binlerce konu Healthnet’in uzmanlarının alanına giriyor. Hayatta hepimizin amacı mutlu olmak. Bu mutluluk da pek çok bileşenden oluşuyor. Bu bileşenleri iyi anlamak ve bilgiyle şekillendirmek lazım.

Uzmanlarımız da öncelikle mesleki kariyerinde belli eşikleri geçmiş, kendilerini alanlarında ispatlamış ancak mevcut uzmanlığı içerisinde kalmayıp sürekli olarak kendini geliştirmiş kişiler. Bilgilerini yeni ve farklı uzmanlıklarla ve yayınlarla sürekli olarak zenginleştiriyorlar. Bu sebeple de branşları ne olursa olsun onunla yetinmeyip halka/takipçilerine doğru ve güncel bilgiyi araştırarak ve kendi bilimsellik süzgeçlerinden geçirerek paylaşan değerli kanaat önderleri.

Bu düşünce ve bakış açısıyla Healthnet’e sadece alanında uzman kişileri değil, kendini dijitalde de ispat etmiş Dijital Kanaat Önderleri’ni dahil ediyoruz. Bugün Healthnet’in bir parçası olan tüm uzmanlar, hem branşlarında hem de iletişim becerileriyle medyada fark yaratan kişiler. Pek çoğunu televizyonlardan da ekran yüzü olarak tanıyorsunuz.

Necla Eylül Durukan: Dijital Kanaat Önderleri’nin sorumlulukları nelerdir?

Çağlar Gözüaçık: Öncelikle şunu paylaşmakta yarar var. Healthnet yepyeni bir iletişim mecrası. Tıpkı televizyon gibi, sinema gibi, gazete gibi kendi takipçi sayısı ve etki alanı olan yüzlerce uzmanın yer aldığı bir network ancak şu da var, verilecek mesajın doğruluğunu ya da sorumluluğunu da taşıyan bir mecra. Gazete gibi içeriği ya da iddiası ne olursa olsun yayınlamıyor. Healthnet ortaya konulan mesajı, markanın anlattıklarını değerlendiriyor, sorular soruyor, vaadin bilimle desteklenmesini istiyor. Uzmanlarımız tabii ki sadece gelen bilgilerle sınırlı kalmıyor. En önemlisi konuyu, ürünü kendileri de değerlendiriyor, marka temsilcilerine ilham veren pek çok noktaya dikkat çekiyorlar. Klasik bir iletişim mecrasında bunların hiçbirini bulmanız mümkün değil. Dolayısıyla mikro, makro influencer kavramları şimdiden geride kaldı. Artık uzman kanaat önderleri dönemi var.

Necla Eylül Durukan: ‘Hayata dair her şey insanla ve sağlıklı yaşamla ilgili’ diyorsunuz, bu durumda Healthnet’in hizmet verdiği sektör kapsamının geniş olduğunu anlıyoruz. Sağlık dışında hangi sektörlere hizmet sağlıyorsunuz?

Çağlar Gözüaçık: İnsanla ve yaşamla ilişkili olmayan bir sektör var mı? Yani otomobil satıyorsanız konunuz sadece performans değil elbette. Aynı zamanda güvenlik, ergonomi, görüş, sessizlik gibi insana, anatomiye, yaşama, sağlığa dair pek çok şeyi de beraberinde satarsınız. Hatta hepimizin bildiği yeni araba kokusu konusu var. Bununla ilgili farklı bir kampanya yapmak isteseniz, KBB dalında önde gelen, alanında isim yapmış, koku uzmanı bir dijital kanaat önderi çalışmayı düşünmez misiniz? Ya da bir akıllı saat satıyorsunuz. Bu saatin adım sayma, koşu asistanlığı, nabız ölçme gibi fonksiyonları var. Bu saati anlatırken nasıl bir ajanstan hizmet almayı düşünürsünüz?

Günümüzde her konu insanla ve sağlıkla ilgili derken bunu kastediyoruz. Finans sektöründe bile olsanız insan beyninin kazanma durumunda aktive olan bölgelerini bilerek bir iletişim kampanyası kurgularsanız rakiplerinizden ayrışma konusunda önemli bir avantaj yakalamış olursunuz. Healthnet, bugün 13 farklı sektöre hizmet veriyor ve bunun sayısı her geçen gün artıyor.

Necla Eylül Durukan: Sizce Türkiye’de sağlıklı yaşam hangi noktada, siz genel olarak nerelerde ne eksiklikler görüyorsunuz?

Çağlar Gözüaçık: Sağlıklı ve uzun yaşam trendi tüm dünyada her geçen gün artıyor. Artık yiyip içtiklerimize, egzersiz düzenimize, sağlık kontrollerimize eskisinden çok daha fazla dikkat ediyoruz. Aynı zamanda teknolojinin desteğiyle tüm bunları en ince detayına kadar ölçüp takip edebiliyoruz ancak esas motivasyon burada değil. Bilgi düzeyi arttıkça ve sosyal medya sayesinde tüm sınırlar kalktıkça yaşam kalitesi ile sağlıklı ve dengeli bir yaşamı daha çok eşleştirir olduk. Bu da toplumun önemli bir kesimini aslında sağlık konusu ve sağlığa dair mesajlar konusunda çok duyarlı hale getirdi.

Bizim ya da yakınlarımızın sağlığıyla ilgili verilen bir mesaj, diğer herhangi bir konuda verilen mesajdan 7 kat daha fazla dikkat çekiyor ve bizler bu mesajları almaya diğerlerinden çok daha açık davranıyoruz.

Healthnet ile çalışmak için sektörünüz ya da ürününüz elbette sağlıkla ilgili olmak zorunda değil, insanla ilgili her türlü vaadi bu yüksek ilgi ve dikkat üzerinden verebilirsiniz. Ürününüz ne olursa olsun Healthnet ve yenilikçi bakış açısıyla tanışmanızı öneriyoruz.

*BU YAZI, CAMPAİGN TÜRKİYE 93. SAYISINDA YAYINLANMIŞTIR.

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir