Tazefikir: Yeni Nesil Butik Ajans

Bugün Türkiye’nin önde gelen ve en çok ödüllü reklam ajanslarından biri olan Tazefikir, butik hizmetler verdiği markalarına yeşil renginden gelen tazelik ve enerjiyle yaklaşıyor. 360 derece bakış açısıyla deneyim pazarlamasından dijital hizmetlere kadar pek çok alanda çözümler sunuyor. Sadece yaratım değil, üretim aşamasında da dijital ajansı ve prodüksiyon şirketi Teknofikir ile anahtar teslim çalışmalar gerçekleştiriyor.

2006 yılında kurulan Tazefikir, ilk 6-7 yılını insan kaynakları ve iyi ajanslar arasındaki konumlandırmasını oturtmayla geçirdi. Bu dönemde hızla büyüyen ajans, departmanlarını oluşturdu ve kurumsallaşma yolunda önemli adımlar attı. Devam eden yıllarda yaptığı başarılı kampanyalar ve aldığı ödüllerle kendinden söz ettirmeyi başaran Tazefikir, bugün 60 kişilik ekibiyle gerçek potansiyeline ulaşmış durumda.

13 YILLIK DENEYİM / HER GEÇEN GÜN GELİŞEN HİZMET
“Başarıyı yakalamak kadar sürdürmenin de önemli olduğunu, yılın ajansı seçildikten sonra anladık” diyen Tazefikir Yönetimi, ilk yıl Yılın Ajansı seçildikten sonra bunu ikinci ve üçüncü yıllarda da devam ettirmek için her seferinde daha çok çalıştıklarını, ekiplerini güçlü ve vizyoner kılmak için insan kaynaklarına ekstra önem verdiklerini ve ajansın yaratıcı ekosistemini geliştirmek için sürekli olarak kültür ve sanat aktivitelerinden yararlandıklarını ve çok okuduklarını ifade etti.

4 YILDA 1350 ETKİNLİK BİLETİ
Tazefikir, yaratıcı endüstrilerde çalışan herkesin kendini düzenli olarak beslemesi gerektiğine inanan bir ajans. Bu doğrultuda da dört yıl önce kurduğu Tazefikir Kültür, Sanat ve Etkinlik Kulübü ile çaycısından kreatif direktörüne herkesin ortak paydada buluştuğu bir sistem kurdu.

Bu etkinlikler arasında konser biletinden, tiyatroya, sushi yapım atölyesinden, seramik kursuna ya da kaçış oyununa kadar hemen her türlü aktivite bulunuyor. Her ay kura ile 8-10 etkinliğe onlarca bilet veren ajansta bir de kural var: etkinliğe seçtikleri bir yakınlarıyla giden Tazefikirlilerin o etkinlikten selfie çekerek ajansla paylaşması ve tüm ailenin bu güzel anıdan haberdar olması.

Çalışanlarına dört yılda bin 350 etkinlik bileti dağıtan Tazefikir, bu konuda 250 bin liradan daha fazla kaynak yaratmış durumda.

TAZEFİKİR KÜTÜPHANESİ
Tazefikir Kültür ve Sanat Kulübü’nün tamamlayıcısı bir gelenek de Tazefikir Kütüphanesi. Altı yıldır hemen her ay tüm çalışanlar aynı kitabı okuyor. Ajans yönetimi tarafından tüm ekibe hediye edilen bu kitapların seçimini okumayı çok seven Yaratıcı Ajans Başkanı Çağlar Gözüaçık yapıyor. Her ay okuduğu dört kitaptan birini listeye alan Gözüaçık’ın kaşe yaptırıp kitapların içine bastığı bir de mottosu bulunuyor: Bilginin ışığı si- zinle olsun!

TAZE GALERİ
Ajansın girişinde uzunca bir duvar dikkati çekiyor. Bugünlerde Markalar Ormanı projesine ayrılmış bu duvar aslında küçük bir galeri. Tazefikir’de çalışanların hobilerini sergileyebildikleri bu alanda dönemsel olarak sergiler açılıyor. Bu sergiler, fotoğraf, illüstrasyon ya da farklı alanlarda olabiliyor.

Taze Galeri’de açılan sergilerden birinin videosunu izlemek için telefonunuza karekodu okutabilirsiniz.

TÜRKİYE’YE TAZE BİR NEFES: TAZEFİKİR MARKALAR ORMANI
Markalar Ormanı, bir metaforun hayata geçtiği yenilikçi bir proje. Bir ajans düşünün ki bugüne kadar yaptığı her kampanyayı ve her markayı hesap etsin. Burada, yarattığı karbon ayak izini düşünerek ve gelecek nesillere olan sorumluluğunu da hesaba katarak bir orman bağışı yapsın.

Tazefikir, 150’nci ayını kutladığı 2018 yılının Aralık ayında başlattığı Markalar Ormanı projesini, Ege Orman Vakfı ile imzaladığı protokolle Mart 2019’da hayata geçiriyor.

Binlerce ağacın toprakla buluştuğu bu proje için İstanbul’a kıyasla ağaçlan- dırmaya daha çok ihtiyacı olan İzmir bölgesinde, Çeşme otobanı üzerindeki özel arazi seçiliyor.

Dikilen ağaçların beş yıl boyunca bakım ve sulamasını içeren protokolle Tazefikir, hizmet verdiği tüm markalar, onların temsilcileri, 3’üncü parti iş ortakları, Tazefikir ailesi ve sevdikleri adına geleceğimiz için önemli bir adım atmış oluyor.

Tazefikir Markalar Ormanı’nın birkaç yıl içinde 10.000 ailenin karbon ayak izini silmesi ve binlerce canlıya yuva olması hedefleniyor.

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir