RYD – Dünya Gazetesi Röportajı

Reklam Yaratıcıları Derneği’nden ve Sektöre Bakışından Bahseder misiniz?  

Reklam Yaratıcıları Derneği 33 yıldır faaliyet gösteren, Türk Reklam Sektörüne pek çok ilki kazandırmış, pazarlama iletişiminin en köklü derneklerinden biridir. Beyin Fırtınası, (24 saatte kampanya hazırlama maratonu), Dilinizden Utanmayın (Türkçe’nin Doğru Kullanımı farkındalık projesi), RYD Ekran, Reklam İnsan gibi pek çok projeyle iletişim sektöründe çalışan ve katılmayı düşünenlere ilham vermiştir.

RYD sadece reklam sektörüne değil, yaratıcı endüstrilerin tamamında çalışan ya da eğitim alanlarla yol arkadaşlığı yapmayı amaçlamaktadır.

RYD, sektörde sadece birey olarak üye olunabilen tek dernektir. Bu bakış açısı merkeze kurumları değil, yaratıcı bireyi alan bir yapı ortaya çıkarmıştır.

Türkiye’de yaratıcı endüstrilerde çalışmak her zaman zorlu bir çaba olmuştur. Bunda hem yetiştiriliş tarzımız hem de fikirle geçimini sağlamanın güçlüğü yatmaktadır. Ülkemiz üretim konusunda uzun zamandır başarılı bir çizgide ilerlemektedir. Son yıllarda buna yenilikçi ve dijital iş fikirleri de eklenmektedir. Ancak aynı başarıyı özgün bir şekilde markalaşma, bu alana yatırım yapma konusunda gösterebildiğimiz söylenemez.

Bu konuda reklamcıların, marka sahiplerine ve yöneticilerine sağlayabilecekleri katkının ben henüz tam olarak fark edilemediği düşüncesindeyim. Reklamcıları sadece reklam yapan insanlar olarak değerlendirmek eksiktir. Reklamcılar, ürünün arge aşamasından itibaren büyük katkılar ve fikirler sunabilecek bir iç görü kütüphanesine ve iş zekasına sahiptir. Bu yazıyı okuyan marka sahiplerinin ajanslarını bu açıdan da değerlendirmelerini, reklam yaratıcılarıyla bu perspektifte de çalışmalarını öneririm.

RYD, güçlü, köklü, yaratıcı, sürdürülebilir bir reklam endüstrisi için çalışmakta ve bunun markalara ve ekonomiye sağlayacağı faydayı artırmaya odaklanmaktadır.

Şu An Çok Güçlü Bir Yönetim Kurulumuz Var

Reklam Yaratıcıları Derneği’nde ben iki dönemdir başkanlık yapıyorum. Son genel kurulumuzda aday olan ve şu an derneğimizi yöneten yönetim kurulumuz çok başarılı isimlerden oluşuyor. Her biri onlarca ödül sahibi, girişimci ve insan yetiştirmeyi bir sorumluluk olarak gören iyi bir yönetimimiz var. Biliyoruz ki dernek faaliyetleri, özveri ve çalışkanlık ister. RYD olarak sektöre yön veren, çok başarılı yaratıcı grup başkanları ve ajans başkanlarından oluşan ekibimizle yenilikçi pek çok fikre ve projeye imza atmak için çalışıyoruz.

Türk Reklam Sektörü Sizce Ne Durumda?

Türk Reklam Sektörü, yaratıcılık anlamında dünya çapında yüzlerce ödül alıyor. Bunu zengin bakış açımız ve pratik uygulama becerimizle sağlıyoruz. Bundan sonra hedefimiz Türk Reklam Ajanslarının yurt dışında ofisler açması ve sahip olduğu stratejik bakış açısını ve yaratıcı gücü dünyaya taşımasıdır. Ancak bunun için ajansların yanında, onlarla beraber yürüyecek Türk reklam verenler olması da gerekmektedir.

Türkiye’den dünyaya açılmak isteyen markaların buradaki ajanslarını da teşvik etmesi, bu yolu onlarla beraber yürümek için adımlar atması, iki tarafın da yararına olacaktır. Aynı zamanda ülkemiz için de büyük kazanımlar sağlayacağı ortadadır.

RYD ne gibi projeler yapıyor?

Reklam Yaratıcıları Derneği son yıllarda sektörümüzün en üretken derneklerinden biridir. Türkiye’nin en çok takipçisi olan reklamcılıkla ilgili Youtube kanalı haline gelen RYD Ekran’da milyonlarca saatlik izlenmelere ulaştık. Burada sektöre değer katan isimlerle ilham veren sohbetler ediyoruz.

RYD Ekran, birkaç yıldır üniversitelerde ders olarak izletiliyor. İletişim Fakültelerinden değerli hocalarımız bize hemen her hafta RYD Ekran’la ilgili paylaşımlarda bulunuyor.

Dünya’nın İlk Dijital Reklamcılar Ansiklopedisi: Reklaminsan.com

Geçmişini bilmeyen geleceğini inşa edemez mottosundan yola çıkarak iki yıl süren bir çalışmayla dünyanın ilk dijital reklamcılar ansiklopedisini oluşturduk. Her geçen gün artan profil sayısıyla yaşayan bir ansiklopedi olan Reklaminsan.com, hafızası tıpkı toplumun genelinde olduğu gibi zayıf olan bir sektöre emek veren isimlere ışık tutuyor.

Türk Reklamcılık Tarihiyle ilgili maalesef çok fazla kaynak yok. Bunu insanlar ve olaylar üzerinden anlatan kaynaksa bir elin parmakları kadar. Biz de sektörün öncü derneği olarak bu alandaki bir kaynak açığını karşılamak üzere reklaminsan.com’u hayata geçirdik. Yüzlerce reklamcının ve reklam sektörüne değer katan ismin yer aldığı bu platformu her geçen gün büyütmeye ve geliştirmeye devam ediyoruz.

Türkiye’nin En Büyük Jürili Sosyal Fayda İletişimi Yarışması: Envy Awards

Adını kıskandıran işler sloganından alan Envy Awards, yılda bir kez yapılan ve sosyal faydaya odaklanan bir görsel fikir yarışması. Bu yarışmada her yıl briefi toplum yararına çalışan bir dernek ya da vakıf veriyor. Son yapılan Envy’de de Koruncuk Vakfı’yla birlikte eğitimde fırsat eşitliği üzerine bir brief verdik. Sektörden genç arkadaşlarımız ve üniversite öğrencileri iki ayrı kategoride yarıştılar. Katılan işleri Türkiye’nin en büyük reklamcılık jürisi, yani RYD üyeleri oyladı. Yakında sonuçlarını açıklayacağız.

2022’de İletişim ve Pazarlama Alanında Çok Konuşulacak 22 Trend

RYD olarak bu yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz ve her yıl devam ettireceğimiz bir projeye başlıyoruz.

RYD22 adını verdiğimiz bu proje ile yeni yıla damgasını vuracak, yıl içinde iş yaşamında ve pazarlama iletişiminde çokça konuşup tartışacağımız kavramları belirledik.

Bu kavramları RYD Turkey Instagram hesabımızdan yapacağımız canlı yayınlarla ele alıp, üzerlerine tartışacağız.

RYD Yönetim Kurulu’nun Belirlediği ve 2022 Yılında Çok Sık Duyacağımız 22 Kavram:

 • Metaverse
 • NFT
 • Blokzincir
 • Ses Markalaması
 • Müşteri Deneyimi
 • Yapay Zeka
 • Artırılmış Gerçeklik
 • İş Zekası
 • Güven
 • Mahremiyet (Privacy)
 • İçerik Üreticisi Pazarlaması
 • Topluluk Yönetimi 2.0
 • Sürdürülebilirlik
 • Deneyimsel Pazarlama
 • Sosyal Medya Alışverişi (Shoppable Social)
 • Birinci Parti Veri
 • Hikaye Anlattırıcılığı (Storydoing)
 • Web 3.0
 • Özgünlük ve Gerçeklik (Authenticity)
 • Kitle Yatırımları (Crowdinvesting)
 • Anlam (Purpose)
 • Tıklamasız Kullanıcı Deneyimi (Buttonless UX)

Önümüzde Neler Var?

Elbette üniversitelerle iş birlikteliklerine devam edeceğiz. Bu alanda yeni bir ders programı hazırlıyoruz ve iş birliği protokolü imzaladığımız üniversitelerde bu dersi açmayı planlıyoruz.

Aynı zamanda küçük gruplar halinde sektörü bir araya getiren yemekli toplantılara başlayacağız.

Yaratıcı insan kaynağının artması amacıyla genç arkadaşlara reklam sektörünü biraz daha derinlemesine anlatmayı planladığımız projelerimiz var. Aynı zamanda belirli aralıklarla sektörel yönelim ve bakış açılarını ortaya koyacağımız yeni bir araştırma projesi başlatıyoruz. Burada elde edeceğimiz sonuçların herkes için yararlı olacağını düşünüyoruz.

Tüm bunlara ek olarak başarısı tescillenmiş, RYD Ekran, Reklaminsan gibi projelerimizi de büyüterek sürdüreceğiz.

Özetle, genç ve yaratıcı beyinleri eskiden olduğu gibi bugün de reklam sektörüne çekmek için çalışmaya devam edeceğiz. Teşekkürler.

*Bu yazı ilk olarak Dünya Gazetesi’nin 15 Ocak hafta ekinde yayımlanmıştır.

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir