Evrenin Aslanları

Aslan tüm toplumlarda cesaret, güç ve bazen de ilham kaynağı. Aynı zamanda hayvanlar aleminde çocukların en sevdiği  figürlerden biri. Masalların, hikayelerin önemli bir kahramanı. Ormanların Kralı, bilgeliği ve gücüyle doğuştan bir yönetici. Kimi zaman bir kralın tacında, kimi zaman meydanlarda halkın yanında kimi zaman da bir işletmenin kapısında bolluk ve dürüstlük sembolü. Lider duruşu ve korkusuzluğuyla savaşçıların, mücadele edenlerin yanında. Bayrakların, asaların üzerinde, tahtların kollarında, meydanların merkezinde, zırhların tam ortasında.

İlk çağlardan bu yana insanlarla iç içe, onlar için yürekli olmanın ve başarmanın metaforu. Bazen de yalnızlığın. Cezayirli Hasan Paşa’nın yıllarca yanında gezdirdiği o özel aslanı ya da günümüzde internette bakıcısıyla unutulmaz bir dostluk yaşayan aslanın nadir görüntülerini saymazsak evcilleştirilemeyen yegane hayvanlardan biri.

Aslanı özel kılan, temsil ettiği değerlerin ötesinde asırlarca her toplumda aynı çağrışımlarla yer alması. Günümüzde nereye gidersek gidelim, hangi coğrafya ya da kültür olduğuna bakmaksızın Aslan figürünü bulabilir, onunla verilmek istenen mesajı kolaylıkla anlayabilirsiniz. Önemli olan bakmayı ve görmeyi bilmek. Aslanla gelen hikayenin farkına varmak.

Evrenin Aslanları, yaptığım yolculuklar sırasında birden bire karşıma çıkan ya da onu arayıp bulmaya alışmış gözlerimin işaret ettiği yüzlerce aslan fotoğrafının ilk seçkisi.
Evrenin Aslanları Fotoğraf Sergisi, ‘Ajansta Sanat’ konseptimizin ürünü TazeGaleri’de Nisan sonuna kadar sizi bekliyor.

Tazefikir’e yolunuz düşerse, sıcak bir çay ya da kahve eşliğinde gezebilirsiniz. Sevgilerle…

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir